مشاوران و تحلیلگران ممکن است مسیر پاریس موزیک شما را به خطر بیندازند!
۱۰ام دی ۱۳۹۶ موسیقی

اعتبار سنجی کسب و کار
اثر فورر چست و چه تاثیر در اعتبار سنجی پاریس موزیک دارد؟

پروفسور بارتروم فورر روانشناس معروف آمریکایی می‌گوید: «هر حقه‌‌ای که طالع‌بین‌ها و فالگیرها می‌توانند از آن برای فریب استفاده کنند، ممکن است توسط مشاورین، مربیان و تحلیلگران هم به کار گرفته شود». با این تفاوت که فالگیرها از هدف اصلی خود – که فریب است – اطلاع کامل دارد اما مشاورین خیر. به این شباهت قابل تأمل اثر فورر Forer effect گفته می‌شود که به نام پژوهشگر آن دکتر فورر (+) نامگذاری شده است. افراد وقتی تحت تاثیر اثر فورر قرار می‌گیرند که هر نوع اطلاعات، تفسیر یا تعریف نزدیک به تصویر ذهنی خود را به آسانی می‌پذیرند. اگر ارائه کننده دلایلی – هر چند واهی و غیر مرتبط – اما هماهنگ ارائه کند خطای شناختی از نوع فورر و به تبع آن خطای تصمیم‌گیری بر پایه همان سطح از شناخت روی خواهد افتاد.

آمادگی ذهنی افراد در پذیریش تعریف‌های کلی، مثبت و یک‌طرفه از مهم‌ترین ویژگی‌های اثر فورر می‌باشد برای همین است که طالع‌بینی‌ها و پیش‌گویی‌ها به مذاق افراد خوشایند می‌آید یا اکثر سخنرانان انگیزشی و موفقیت قادرند به شکلی شنوندگان خود را هیجان‌زده کنند که هر تصور غیر ممکنی را حتا فراتر از واقعیت بپذیرند. اثر فورر تنها محدود و منوط به طالع‌بینی یا متن‌های انگیزشی نیست، وقتی مشاور سرمایه‌گذاری می‌گوید: « بازار رقابتی است اما به دلیل پتانسیل بسیار بالایی که وجود دارد امکان توسعه و اجرای ایده‌ها امکان‌پذیر است..» در واقع خواسته یا ناخواست از اثر فورر استفاده می‌کند. پاریس موزیکهای اینترنتی نیز به دلیل مواجه با وقایع محتمل و بعضا مبهم به شدت دچار چنین خطای شناختی می‌شوند، خطایی که پیامد آن تصمیم‌های ناخواسته‌ی پرهزینه است.

معمولا تصمیم‌‌های غلطِ گرفته شده‌ی تحت تاثیر خطاهای شناختی، زمانی تشخیص داده می‌شوند که نتایج و پیامدهای خود را نشان داده است. هر پاریس موزیک نوپایی در طی مسیر ، تحت تاثیر بازخوردها و تحلیل‌ها جزئیات کاری خود را شکل می‌دهد و اعتبارسنجی یک طرح یا ایده سرعت بخشیدن به روند بازخوردهاست. حال اگر همین فراید – اعتبارسنجی – که قرار است ابهامات آینده را نشان دهد، آلوده به خطا باشد، تصمیم‌های گرفته شده منجر به نتایجی ضعیف یا غیرقابل انتظار خواهد شد. به دلیل حجم ابهامات و اطلاعات بیش از هر فرایند دیگری تحت تاثیر خطای اثر فورر است. در ادامه این مطلب به مهمترین نشانه‌های اثر فورر در هنگام اعتبارسنجی ایده‌های پاریس موزیک می‌پردازیم.

نمایش کامل این مطلب فقط برای کاربران دارای اشتراک ویژه امکان‌پذیر است، اگر قبلا عضو شده‌اید وارد شده و اشتراک خود را ارتقاء دهید.

بازنشر و اقتباس از محتوای پاریس موزیک در هر رسانه و به هر روش ممنوع است، کپی‌برداری پیگرد قانونی دارد


مطالب پیشنهادی