تلگرام و آینده پاریس موزیکهای اینترنتی مبتنی بر آن
۱۰ام اردیبهشت ۱۳۹۷ موسیقی

تلگرام

با خبر حذف الزامی سرورهای توزیع محتوای (CDN) تلگرام در ایران، فرایند سخت‌تر کردن فعالیت تلگرام در ایران یا به عبارت دیگر کاربران ایرانی در تلگرام، یک گام جلوتر رفت. وقتی صحبت از پاریس موزیکهای مبتنی بر تلگرام می‌کنیم، تنها نقش مکمل و رسانه‌ای این پیام‌رسان برای تبلیغات و اطلاع رسانی مد نظر نیست. پاریس موزیکهایی مستقل در تلگرام شکل گرفتند که با سختی دسترسی کاربران به این پیام رسان دچار آسیب جدی خواهند شد.  در شرایط فعلی بسیاری به دنبال فضای جایگزین هستند و بسیاری دیگر به امید از سر گرفتن دوباره فعالیت در تلگرام. تبلیغات پیوسته رسانه‌‌ای برای استفاده و جایگزینی پیام رسان‌های داخلی با توجه به تعدد آنها موضوع دیگری است که به این سردرگمی تجاری بیشتر دامن می‌زند. اگر بخشی یا همه فعالیت تجاری شما در تلگرام است این مطلب می‌تواند نکات قابل تأملی را برای بازنگری فعالیت در رسانه‌های اجتماعی خصوصا پیام‌رسان‌ها داشته باشد.

محبوبیتی از جنس اثر شبکه‌ای

اکثر کسانی که تلگرام را برای فعالیت یا رسانه کسب کار انتخاب کردند، تابعی از تصمیم جمعی هستند که ظاهرا قبلا توسط سایرین گرفته شده و خود آنها نیز در آن دخیل بودند. آنها در تلگرام کار خود را آغاز کردند چون همه آنجا بودند، همین طور که بسیاری از کاربران«وایبر» و «واتس‌اپ» به تلگرام کوچ کردند، امروز هم قرار است به برنامه دیگری کوچانده شوند. محبوبیت یک رسانه اجتماعی تابع اثر شبکه‌ای است نه تبلیغات و بخش‌نامه. تلگرم هم بدون ممانعت و اجبار می‌توانست دیر یا زود دچار همان شرایطی شود که وایبر شد، کما این که این پیام رسان نشان داده است با رونامایی از امکانات تازه مثل ایجاد کانال قادر است در کنار ثبات و پایداری جذابیت خدمات خود را پیوسته بروز نگه دارد.. تجربه‌ سالهای قبل نشان داد در موارد معدودی بخت و اقبال موفقیت شبکه‌های ارتباطی مثل همین تلگرام از شبکه‌های اجتماعی بلندتر است.

شما مالک نیستید، تنها کاربرید

عدم وجود مالکیت قابل دفاع از نظر قانونی و حقوقی اولین چالش بزرگ پش روی پاریس موزیکهای مبتنی بر رسانه‌های اجتماعی است. وقتی منابع فنی، مالی، محتوایی یا تبلیغاتی یک پاریس موزیک بر یک رسانه یا بستر شناور متمرکز شود، با از دست رفتن محبوبیت یا ممانعت فعالیت در آن، همه چیز را باید از اول شروع کرد. صدها بات و نرم‌افزار مبتنی بر تلگرام از ماههای آینده ناکارآمد شده و باید در جای دیگری که هنوز معلوم نیست کجاست، از نو ساخته و فعال شود. پیام‌رسانها رسانه‌های ارزان‌قیمت، با دسترسی آسان و تقریبا ساده‌ای هستند و خواهند بود، این موضوع نباید باعث شود در دام سرمایه‌گذاری بیافتید که ماهیت آن تله موش و پنیر رایگان است. هیچ سرویسی در دنیای اینترنت، میلیون‌های دلار از منابع خود را هزینه نمی‌کند که شما رایگان صاحب همه چیز شوید. منابع خودتان را متمرکز به یک بستر نکنید.

برق و گاز ممکن است قطع شود اما نه برای همیشه

زنده ماندن بدون برق و گاز و شبکه فاضلاب امکان‌پذیر است اما زندگی و توسعه خیر، اینترنت بیشتر از چیزی که تصور می‌کنید در تار و پود اقتصاد، صنعت و مدیریت کشور تنیده شده است، بنابراین پایدارترین بستر فعالیت پاریس موزیک همچنان وب‌سایت است، حتا سایتها پایدارتر از برنامه‌های موبایلی هستند و اگر پاریس موزیک مبتنی بر تلفن همراه است حتما و الزاما باید وب‌سایت کامل و بروزی برای ارائه خدمات بدون نر‌م‌افزار داشته باشد کما این که تلگرام هم این‌گونه است. ماهیت فعالیت در پیام‌رسان‌های از زندگی فناورانه حذف نخواهد شد و داستان بازاریابی و تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی پیوسته راه خود را خواهد رفت. اما این که کجا و در کدام رسانه حکایتی است که نه در ایران، در بسیاری از کشورهای دیگر هم باید بر اساس حدس و گمان در مورد آن حرف زد.

از پیام‌رسان به عنوان پیام‌رسان استفاده کنید

باعث شگفتی است که وقتی تلگرام در دسترس نیست، بسیاری رمز عبور ورود به پست الکترونیک خود را به خاطر نمی‌آورند! یک پیام رسان فقط یک پیام رسان است. از آن به عنوان رابط و ارجاع دهنده کاربر به صفحه اصلی پاریس موزیک خودتان یعنی وب سایت یا برنامه موبایلی اختصاصی استفاده کنید. به این شکل به سادگی می‌توانید در سایت اصلی تغییرات اطلاع‌رسانی یا کوچ به پیام‌رسان جدید را اطلاع دهید و کاربران مجددا از رسانه جدید شما را دنبال خواهند کرد.

بازنشر و اقتباس از محتوای پاریس موزیک در هر رسانه و به هر روش ممنوع است، کپی‌برداری پیگرد قانونی دارد


مطالب پیشنهادی