جمع‌سپاری مالی (Crowd Funding) چگونه منجر به توسعه پاریس موزیک در اینترنت می شود
۳۱ام اردیبهشت ۱۳۹۷ موسیقی

جمع سپاری

در زمان صفویه و احداث سی و سه پلِ اصفهان، معماران برای ساختن ملات ساروجِ سرد، با کمبود سفیده تخم‌مرغ مواجه شدند. ساروجِ سرد نوعی ملات است که در گذشته در سازه‌های مقاوم در برابر روطوبت به‌کار می‌رفت. الله‌وردی‌خان – فرمانده سپاه شاه عباس اول – مأمور ساخت سی‌وسه پل بود. او دستور داد در اصفهان جار بزنند هر کس تخم مرغ اضافه دارد به مأموران حکومتی تحویل دهد تا ساخت پل زاینده‌رود زودتر تمام شود. اصفهانی‌ها هم چنین کردند. این مشارکت اجتماعی را می‌توان یکی از بارزترین نمونه‌های جمع سپاری در تاریخ ایران قلمداد کرد که نتیجه آن (سی و سه پل اصفهان) هم‌چنان پابرجاست. در آن زمان نام جمع سپاری به عنوان یک مؤلفه اجتماعی یا مفهوم قابل تعمیم شناخته شده نبود، اگرچه به کار گرفته می‌شد.

جیمز سوروکی James surowiecki در سال ۲۰۰۴ کتابی نوشت تحت عنوان The Wisdom of Crowds این کتاب در ایران با عنوان «خرد جمعی» ترجمه و منتشر شده است. سوروکی نظریه جالبی را در این کتاب مطرح کرد بر این اساس که «وقتی گروهی مصمم به حل مسئله‌ای شوند از متوسط باهوش‌ترین فرد گروه نیز عملکرد بهتری داشته و راه‌‌حل‌های بدیع‌تری ارائه می‌کنند» به همین دلیل خردجمعی قادر به حل مسائلی است که معمولا و درصورت عادی به منابع زیادی نیاز دارد. جمع سپاری صرفا به معنی اشتراک گذاری یا اهداء منابع فیزیکی و مالی نیست، یک گروه متمرکز در اطاق فکر هم در حال جمع سپاری هستند. از همین رو خرد جمعی به عنوان یکی از مهمترین مؤلفه‌های اجتماعی مورد مطالعه قرار گرفته و ایده‌های زیادی مبتنی بر پلتفرهای اجتماعی در آن شکل گرفته و تبدیل به محل خدمت یا محصول شده است.

پهلوانانی یک سبک زندگی یا رده‌ی اجتماعی قدیمی است که از ورزش زورخانه‌ای شروع و تا دادخواهی و دستگیری نیازمندان ادامه می‌یابد. بخشی از این رسم تجمیع کردن کمک‌های مالی سایرین با هدف حمایت از نیازمندان است که امروز بخشی از آن را در قالب جشن‌های گلریزان‌ برای بیماران و زندانیان بدهکار قابل ملاحظه است. این یک نمونه بارز و ساده از جمع‌سپاری مالی است. مراسم گلریزان شباهت‌ها و تفاوتهایی با جمع سپاری‌های مالی امروزی دارد. در حال حاضر پاریس موزیکهای زیادی با این روش اقدام به تأمین منابع مالی و خود می‌کنند و پلترفرم‌های زیادی برای جمع آوری و مدیریت این منابع وجود دارد.

جمع سپاری مالی Crowd Funding تنها یکی از انواع روش‌های جمع سپاری Crowd Sourcing  است که البته پرطرفدارترین آنها هم هست. بنیانگذاران پاریس موزیکهای اینترنتی جمع سپاری را با اهداف مختلفی دنبال می‌کنند، عده‌ی زیادی از این طریق به دنبال تأمین سرمایه برای ایده خودشان هستند و برخی دیگر مانند سامانه‌های آزادکاری این مؤلفه را به ساختاری برای راه اندازی پاریس موزیک تبدیل می‌کنند. در هر صورت شتاب‌زدگی در ورود به مقوله جمع سپاری بدون درک دقیق ساختار و جزئیات آن منجر به نتیجه دلخوه نخواهد شد. مقالاتی از این دست صرفا شما را با پوسته بیرونی این مفهوم آشنا می‌سازد اگر برای تأمین سرمایه به جمع سپاری مالی فکر می‌کنید توصیه می‌کنیم مبحث جمع سپاری و معرفی سامانه‌های جمع سپاری را مطالعه و بررسی کنید.

بازنشر و اقتباس از محتوای پاریس موزیک در هر رسانه و به هر روش ممنوع است، کپی‌برداری پیگرد قانونی دارد


مطالب پیشنهادی